به چه علت نوزادان سرفه می‌کنند؟

علت سرفه های مداوم نوزاد چیست؟

سرفه یکی از روش های خود محافظتی بدن است که به واسطه آن بدن مجاری تنفسی را از خلط، گرد و غبار و هرچیزی دیگری که در مجرا قرار گرفته است، پاک نگه میدارد. به طور کلی کودک دو نوع سرفه را تجربه می‌کند؛ سرفه خشک و سرفه تر یا مرطوب. سرفه خشک هنگام سرماخوردگی یا آلرژی رخ می‌دهد و کمک می‌کند تا ترشحات بینی و سوزش گلو درد برطرف شود. سرفه مرطوب از بیماری تنفسی ناشی از عفونت باکتریایی ناشی می‌شود و باعث می‌شود مخاط در مجاری تنفسی کودک ترشح شود. مخاط حاوی گلبول سفید بوده و به مبارزه بدن با میکروب ها کمک می‌کند. از آن جایی که نوزادان زیر 4 ماه زیاد سرفه نمی‌کنند، مشاهده سرفه در آن ها نشانه یک مشکل جدی است. اما هنگامی که کودک بالای یک سال سرفه می‌کند نگران کننده نیست و اغلب مشکل خاصی وجود ندارد.

سرفه ناشی از سرماخوردگی

در سرماخوردگی علاوه بر آبریزش بینی، گرفتگی بینی و گلو درد، سرفه خشک نیز از علائم محسوب می‌شود. در سرماخوردگی سرفه ها معمولا خشک هستند اما بسته به میزان و شدت سرماخوردگی میتواند با ترشح مخاط در گلو (بیشتر شب هنگام) به سرفه مرطوب تبدیل شود. همچنین ممکن است کودک شما دچار تب خفیف شود. برای درمان سرفه ناشی از سرماخوردگی در کودکان به صورت طبیعی، از عسل (برای کودکان بالای یک سال)، قطره های نمکی و مرطوب و خنک کننده سرفه استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای کاهش تب از استامینوفن که یک روش بی خطر است استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی : آیا کودک شما به مصرف ویتامین احتیاج دارد؟

سرفه ناشی از عفونت

کروپ که ناشی از یک عفونت ویروسی است، با ایجاد تورم در پوشش نای و بستن مجاری تنفسی، تنفس را برای نوزاد سخت می‌کند.

نوزاد دچار کروپ شده است

آشکار ترین نشانه کروپ در کودکان، شنیدن صدای سرفه کودک هنگام شب و مشکل در تنفس است. صدای سرفه کودک در این حالت چیزی شبیه پارس است ولی قابل تشخیص و تفکیک از صدای پارس است. سرفه کروپ در کودک هنگام دم آشکار می‌شود.

سرفه ناشی از خروسک

خروسک اغلب در کودکان زیر 5 سال مشاهده می‌شود. این بیماری با سرماخوردگی معمولی در ابتدای روز آغاز شده و در حالت عادی پس از شنیدن صدای سرفه کودک درخواب خروسک، این بیماری 3 الی 4 روز بعد از بین می‌رود. در صورت عدم بهبودی خود به خودی کودک در این مدت زمان، لازم است با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

وزن مناسب برای کودکان چقدر است؟ این بلاگ را به شما پیشنهاد میدهیم.

سرفه ناشی از کرونا یا همان کووید 19 

در حالت طبیعی کودکان به نوع خفیف کرونا مبتلا می‌شوند اما ممکن است عوارض جانبی زیادی را از جمله سرفه خشک یا سرفه مرطوب شامل شوند. انتظار می‌رود این علائم طی 2 الی 14 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر شوند و شبیه علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا باشند. از آن جایی که علائم کرونا بسیار متفاوت است، با طیف وسیعی از علائم منجمله سرفه، تب، آبریزش بینی، تنگی نفس، کاهش تغذیه، اسهال و استفراغ، تغییر رفتار یا علائم دیگر روبرو هستیم. در موارد شدید ابتلا به ویروس کرونا، ممکن است نوزاد نیاز به بستری شدن در بیمارستان را داشته باشد. در صورت مشاهده علائم شدید و خطرناکی از جمله مشکلات تنفسی یا تغذیه، تغییر رنگ لب ها به آبی، کم آب شدن بدن و ناتوانی در بیدار شدن حتما از تیم پزشکی درخواست کمک کنید. همچنین برای جلوگیری از انتقال ویروس و ابتلا سایر اعضا خانواده، لازم است کودک مبتلا از سایر اعضای خانواده جدا شود.

سیاه سرفه

این عفونت باکتریایی کشنده، یکی از علل اصلی بیماری و مرگ و میر نوزادان در گذشته بود. اما اکنون در حال بازگشت بوده و در بسیاری از شهر های کشور شیوع پیدا کرده و در بیشتر مواقع علائمی شبیه به سرماخوردگی یا آنفولانزا را ندارد. علائم سیاه سرفه به شرح زیر است:

·       انقباض و اسپاسم های نگران کننده پشت سر هم (مکرر) سرفه

·       بیرون زدگی زبان

·       برجسته شدن چشم

·       تغییر رنگ صورت

چرا نوزاد شیر نمی‌خورد؟ پاسخ سوال خود را در این بلاگ خواهید یافت

سرفه ناشی از ذات الریه

این بیماری عفونی ناشی از باکتری یا ویروس است که در شرایطی مثل همراهی با سرماخوردگی ایجاد می‌شود. در این بیماری سرفه به احتمال زیاد مخاطی و مرطوب به نظر می‌رسد. نوزاد مبتلا به ذات الریه دچار خستگی می‌شود و همچنین سرفه های مرطوب نوزادی <مولد> خواهند داشت.

سرفه ناشی از آسم

در بیماری آسم، به دلیل باریک شدن مجاری تنفسی و هوایی، سرفه به صورت خس خس سینه است. پزشکان متخصص اظهار داشته اند که آسم در کودکان زیر 2 سال شایع نیست، مگر در صورتی که نوزاد دچار حمله های اگزما شده باشد یا  سابقه خانوادگی و ژنتیکی آسم و آلرژی را داشته باشد.

 

مطلب های تصادفی